Village of Haddenham

Horticultural Show Results 2012

Home » News » Horticultural Show Results 2012
Show 07
Show 06

Haddenham Horticultural Society held another successful autumn show on 1st September and you can see a selection of photos in the GALLERIES of this website: to go there now, click here.

Although entries in the open classes were well down on last year — not very surprising in view of the weather this summer — (437 entries from 78 exhibitors compared with 585 entries from 95 exhibitors last year), there was an increase in the children's entries (109 entries from 15 exhibitors compared with 86 entries from 15 exhibitors last year).

Here are the winners of the trophies presented by society president Ian Chalk:

Mabel Parkinson Memorial Trophy (for most points in the show), Robert G. Green Challenge Cup (for most points in the veg classes — Haddenham resident) and Dick Rose Memorial Cup (for most points in the veg classes) — Craig and Dom Clark (starting young!) + 'Gramp';

The Pilcher Perpetual Trophy (most points in fruit classes) and the Win Gregory Trophy (for preserves) — Ingrid Holmes
Major Sladen Challenge Cup (general flower classes) — Keith Wheeler Cherry
Bert Wells Perpetual Trophy (dahlias) — Marcus Powell
Laurels Chrysanthemum Challenge Trophy — Mick Penn
Stonley Cup (cacti and succulents) — Jeanne Marshall
Joan Thame Perpetual Trophy (floral art) — Gay Jordan
Floyd Trophy for Photography — teenager Joe Shaw
Emma Balcombe Perpetual Trophy (cakes and other bakes) — Christine Wheeler Cherry
Thomas Forster Perpetual Trophy (bread) — Linda Raybould
Beer Festival Claret Jug (beer and wine) — Tim Shaw
Alan Boddington Memorial Trophy (art) — Brenda Bonnage
Haddenham Horticultural Society Challenge (handicrafts) — Jane Blagden
L.M.R. Webb Challenge Cup & Shield (7-10s) — Isabelle Leaver
Jubilee Junior Cup and Shield (11-15s) — Louisa Quinn
Silver Challenge Cup (under-7s) — Charley Batson.

In addition to the trophies, a number of best in section rosettes were awarded:
Vegetables — Craig and Dom Clark + 'Gramp'
Fruit and also preserves — Ingrid Holmes
Flowers — Mick Penn
Cacti — Pat Jones
Floral art — Maxine Allen
Photography — Sue Heath
Sweet and savoury bakes — Sue Towersey
Bread — Linda Raybould
Wine — Tim Shaw
Art — Brenda Bonnage
Handicrafts — Mark Johnson .

Other special awards were:
The RHS Banksian Medal (for the most money won in the horticultural classes) and the National Vegetable Society Medal — Craig and Dom Clark + 'Gramp'
Garden News Top Tray (selection of veg) — Marcus Powell
Garden News Top Vase (selection of flowers) — Alison Glanville

The BAHS Rosette, which is awarded to an outstanding exhibit in a different class each year, went to Pat Jones for cactus or succulent
and the Haddenham Rotary award for an Outstanding Children's Exhibit went to Isabelle Leaver for a model made from clay.

A large number of the entries in the art classes were entered by members of the Friday Art Group. Brenda Bonnage is delighted to announce that members were awarded 15 x 1st prizes, 14 x 2nd prizes and 7 x 3rd prizes. In addition, 4 of the group's newcomers received 7 of those prizes. If you would like to join the Friday afternoon group, call Brenda on 292345.

© 2012 - 2017 Haddenham.net